Kajmanským ostrovom hrozí bankrot a zavedenie priamych daní

06.09.2009 Celý región

Hamburg 6. augusta (TASR) - Kajmanské ostrovy sú pokladané vďaka turizmu a statusu daňového raja za bohatú krajinu. Svetová finančná kríza však tvrdo zasiahla aj tento malý ostrovný štát v Karibiku.
Krajina plná bánk a účelových firiem je na pokraji bankrotu. A keďže vláda nemá peniaze, hrozí napríklad zavedenie priamych daní.

Od začiatku svetovej hospodárskej krízy sa výrazne znížil počet turistov smerujúcich na Kajmanské ostrovy, ktorí sú najväčším zdrojom príjmov štátu. V tomto daňovom raji podstatne klesol aj obchod s finančnými službami.

Britská vláda teraz bývalej kolónii navrhuje zavedenie priamych daní, aby sa vláda vyhla bankrotu. Vážnosť situácie dokladá list predstaviteľa britského ministerstva zahraničných vecí Chrisa Bryanta adresovaný premiérovi ostrovného štátu McKeevovi Bushovi, v ktorom odporúča zaviesť v budúcnosti nové dane. \"Obávam sa, že nebudete mať inú možnosť, ako zaviesť nové dane. Možno dane z príjmu fyzických a právnických osôb ako na Panenských ostrovoch, \" uviedol v liste vláde ostrovného štátu Bryant. Aj keď sú Kajmanské ostrovy samostatné, podliehajú kontrole londýnskej vlády.

Zavedenie priamych daní by bolo novotou pre asi 50.000 obyvateľov ostrova, ktorí doteraz platili iba nepriame dane. Táto \"daňová sloboda\" bola dôvodom, že sa štát stal významným finančným centrom a lákal mnohých majiteľov firiem, ktorí si na ostrove založili účelovú firmu.

V bývalej britskej kolónii sídli približne 80.000 firiem, z toho 800 poisťovní a 269 bánk. Navyše, nikde na svete nie je registrovaných viac hedžových fondov. Je ich približne 10.000, teda jeden na každých päť obyvateľov. Banková licencia na Kajmanských ostrovoch stojí okolo 620.000 USD (434.722 eur).

Dlh Kajmanských ostrovov k 30. júnu 2009 predstavoval podľa mediálnych správ asi 600 miliónov USD. Londýn odmietol poskytnúť krajine záchranné úvery vo výške 465 miliónov USD. Briti totiž najprv požadujú od ostrovnej vlády predloženie plánu na zníženie výdavkov.

Londýn navrhuje zmenu doterajšej daňovej politiky ostrovného štátu. Podľa Bryanta je \"nerozumné\", aby blahobyt Kajmanských ostrovov závisel od tých, ktorí sa vyhýbajú daniam v iných štátoch.

Bryantov list vyvolal na Kajmanských ostrovoch vlnu nespokojnosti. Väčšina obyvateľov si nedokáže predstaviť zavedenie priamych daní. \"Najprv príde zdanenie príjmov, potom pozemková daň a na koniec na tom budeme ako Spojené štáty a budeme mať množstvo problémov s nekompetentnými ľuďmi, ktorí budú spravovať naše peniaze, \" cituje nemecký denník Frankfurter Allgemeine Zeit list obyvateľa ostrovov zverejnený internetovým portálom Cayman Island Net News Online.

Podľa odhadu ostrovnej vlády aktuálne v štátnej kase chýba okolo 100 miliónov USD. Situácia je taká vážna, že Kajmanské ostrovy nebudú mať od septembra na výplatu zamestnancov štátnej správy.

Zdá sa, že finančné problémy aj nepriamy nátlak Londýna prinútia vládu niečo urobiť. \"Veci sa musia zmeniť. Buď obmedzíme verejnú správu, alebo zvýšime nepriame dane, \" uviedol premiér Kajmanských ostrovov Bush, ktorí však zatiaľ odmieta zavedenie priamych daní. Prisľúbil, že urobí všetko pre zvládnutie terajšej komplikovanej situácie bez toho, aby ohrozil turistický priemysel a finančný sektor. Ekonómovia nepredpokladajú, že vláda sa odhodlá zdaniť firmy.

Premiér Bush navrhol na podporu ekonomiky krajiny vybudovať prístavy a zatraktívnenie krajiny pre hoteliérov. Hurikán Ivan v roku 2004 výrazné znížil turistický ruch, ktorý sa medzičasom už opäť naštartoval. V súčasnosti ho však opäť pribrzdila hospodárska kríza.

Kajmanské ostrovy nemajú dobrú povesť, aj keď odhliadneme od terajších problémov so zadlženosťou. Americký prezident Barack Obama označil daňovú politiku krajiny za \"najväčší podvod na svete\" a požaduje zmenu. Vláda Kajmanských ostrovov nakoniec ustúpila medzinárodnému tlaku a súhlasila s poskytnutím údajov o kontách zahraničných občanov podozrivých z daňových únikov. Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) potom krajinu vyňala zo svojej čiernej listiny.

Premiér Bush tvrdí, že krajine bankrot zatiaľ nehrozí. \"Náš majetok je vyšší ako naše dlhy. Zachránime sa. Nie sme na tom o nič horšie ako Británia alebo akákoľvek iná krajina. \"

Informovali o tom Financial Times Deutschland a Spiegel.

(1 EUR = 1,4262 USD)
 

Vyberte región

mark